ŠPIČKOVÍ HOKEJBALISTÉ MÍŘÍ DO KLADNA, ROZEHRAJÍ TU PÁŇA CUP

přečteno 4 478x

Už je to šest roků, kdy se hokejbalisté Alpiqu Kladno oblékli do černého, aby na poslední cestě vyprovodili svého kamaráda a spoluhráče Martina Panenku. Mladého mistra republiky, který prohrál boj se zákeřnou chorobou. Teď Alpiq vzpomene na Martina zbrusu novým turnajem, který pojmenoval právě po něm – Páňa Cup.

Do prvního ročníku, který se v Městské hokejbalové aréně v Kladně odehraje od 24. do 26. srpna, se povedlo vedení kladenského klubu sehnat parádní obsazení. Dorazí mistr republiky KERT Park Praha, další špičkové české týmy Plzně a Ústí nad Labem a také elitní slovenský celek Skalica. Šestici doplňují Prachatice jako špičkový účastník druhé nejvyšší soutěže.

„Jezdívali jsme sice do Nového Strašecí, ale tam měla být zhruba pětice až šestice našich hráčů členem národního týmu a nebyli by k dispozici. Nakonec turnaj ve Strašecí nebude, ale i tak už jsme byli rozhodnuti, že uspořádáme vlastní turnaj. Myšlenka na uctění památky Martina Panenky v nás zrála dlouho,“ říká Milan Maršner z vedení Alpiqu.

Turnaj bude hlavní herní přípravou na novou extraligovou sezonu. Proto chtěli organizátoři, aby se hrálo 3×15 minut jako v sezoně, každý tým odehraje čtyři zápasy. Zajímavou novinkou je herní systém, kdy ze dvou skupin postoupí dva nejlepší do semifinále, ale poražení se neutkají o třetí místo, ale s mužstvy, která skončila na třetích místech ve skupině a následně si zahrají proti sobě o to, kdo bude hrát o bronz.

Milan Maršner nastínil i další herní novinky, které by měly turnaj zatraktivnit. V případě remízy se bude hrát pětiminutové prodloužení s pouze třemi hráči na obou stranách. Připomeňme, že v novém ročníku extraligy se také bude premiérově prodlužovat, ovšem čtyři na čtyři. „Chceme ubrat ještě po jednom hráči, aby bylo prodloužení co nejzajímavější. Uvidíme, co to přinese,“ říká Maršner.

I další turnajové novinky připomínají hokej. Vyhození míčku z vlastní třetiny bude trestáno dvěma minutami a při zakázaném uvolnění nesmí provinivší se tým střídat. „Věříme, že všechny novinky osloví zúčastněné týmy i fanoušky a Páňa Cup bude o to zajímavější,“ je přesvědčen Milan Maršner.

Páňa Cup by se nemohl obejít bez partnerů a subjektů, které ho zaštítí finančně. Zásadně pomáhá Město Kladno a jeho společnost SAMK, pod níž patří také Městská hokejbalová aréna. A hlavní záštitu převzala Cukrárna Panenka z Tuchlovic, kterou provozují rodiče Martina Panenky. „Panu Panenkovi bude patřit úvodní slovo turnaje. Věřím, že se v něm povede všem týmům a kladenský turnaj jim pomůže v co nejlepší přípravě na nový ročník,“ dodal Milan Maršner.

Kdo byl Martin Panenka?

Původně nadějný hokejový dorostenec Kladna přesedlal právě v mládežnickém věku na hokejbal a brzy se vypracoval ve vynikajícího obránce Alpiqu. V roce 2009 pomohl týmu k jeho historickému prvnímu titulu mistra republiky a dokonce v semifinálovém dramatu s Plzní vstřelil jeden z nejdůležitějších gólů celého play-off.

Bohužel pár měsíců po tomto úspěchu vážně onemocněl a svůj boj se zákeřnou chorobou prohrál.

Rozpis Páňa Cupu:

Skupina A: HBC ALPIQ Kladno, HC Kert Park Praha, Elba DDM Ústí nad Labem

Skupina B: HBC Plzeň, HBC Prachatice, HBK Hokejmarket Skalica – SVK

Pátek 24.8.2018 19:00 HBC ALPIQ Kladno – HC Kert Park Praha

Sobota 25.8.2018 10:00 HBC Plzeň – HBC Prachatice, 12:00 Elba DDM Ústí nad Labem – HC Kert Park Praha, 14:00 HBC Prachatice – HBK Hokejmarket Skalica – SVK, 16:00 HBC ALPIQ Kladno – Elba DDM Ústí nad Labem, 18:00 HBK Hokejmarket Skalica – SVK – HBC Plzeň, 20:00 A3 – B3

Neděle 26.8.2018 9:00 SF 1 (A1 – B2), 11:00 SF 2 (B1 – A2), 13:00 Lost SF 1 A3/B3, 15:00 Lost SF 2, A3/B3 17:00 Final

Hrací čas 3×15min., přestávka 5 min.

Propozice „Páňa Cup“ 2018

Hokejbalový turnaj kategorie muži

Termín konání: 25. 8. – 26. 8. 2018

začátek turnaje – sobota 25. 8. 2018 v 9.00 hod.

finálové utkání – neděle 26. 8. 2018 v 17.00 hod.

Místo konání: Městská hokejbalová aréna Kladno, Petra Bezruče 2531, 272 01 Kladno

Předpisy:

 • hraje se dle platných pravidel a řádů ČMSHb
 • každý hráč startuje na vlastní riziko, za způsobilost hráčů
 • zodpovídá vedoucí týmu
 • Změny pravidel v rámci turnaje:
 • Při zakázaném uvolnění nesmí provinivší se mužstvo střídat
 • Vyhozený míček v obranném pásmu (po modrou čáru) jakýmkoliv hráčem znamená menší trest pro provinivší se tým

Vybavení a výstroj: povinná dle pravidel ČMSHb, dvě sady dresů

Rozhodčí: s extraligovou licencí ČMSHb, časoměřič, zapisovatel

Vyhodnocení: týmy umístěné na 1. – 6. místě obdrží věcné ceny individuální ocenění pro nejlepšího brankáře, obránce a útočníka

Herní model celého turnaje:

 • počet hráčů 5+1
 • hrací čas 3 × 15 minut, tresty 2, 5, 10 minut dle pravidel soutěží ČMSHb
 • přestávky mezi třetinami 5 minut
 • vítěz utkání v základní hrací době získává 3 body, poražený žádný bod.
 • v případě nerozhodného výsledku po 45 min., následuje prodloužení 5 minut 3+1
 • v případě nerozhodného výsledku po prodloužení, následují nájezdy 3 na každé straně, případně po 1 hráči na každé straně do rozhodnutí.
 • vítěz prodloužení, nájezdů získává 2 body, poražený 1 bod.

Systém turnaje:

 • 6 mužstev rozdělených do dvou tříčlenných skupin, ve kterých se týmy utkají systémem každý s každým (garance 4 utkání pro každý tým)
 • pořadí ve skupině rozhodují:
 1. bodový zisk – 2) vzájemný zápas – 3) skóre – 4) počet vstřelených branek – 5) los
 • týmy umístěné ve skupině na prvních dvou místech postupují do semifinále turnaje
 • týmy umístěné ve skupině na třetím místě hrají utkání mezi sebou a další utkání s poraženým semifinalistou z druhé skupiny – vytvoří tím skupinu o umístění na 3 – 6 místě – účastníkům se započítávají body ze základní skupiny
 • poražení semifinalisté mezi sebou utkání nehrají
 • vítězové semifinále postupují do finále

Občerstvení: přímo v areálu (rychlé občerstvení)

ŘEKNI O TOM DALŠÍM NA FB ŠIŘ SLÁVU RYSŮ Z KLADNA

JEŠTĚ SI PŘEČTI