O KLUBU

Hokejbalový klub s nynějším názvem HBC Alpiq Kladno úspěšně reprezentuje své domovské město již řadu let. Od svých takřka pouličních počátků urazil během krátkého období velice dlouhou cestu, během níž se rychle usadil v extralize, rozvinul práci s kladenskou mládeží a celkově v mnohém přispěl k rozvoji hokejbalu v České republice.

Přestože se tento mladý sport nemůže rovnat širokospolečenské oblibě fotbalu či hokeje, během posledních let se neustále zvyšuje zájem veřejnosti o utkání a jejich výsledky, kvapně narůstá počet dětí, jež se hokejbalu věnují, mediální podpora tisku i televize rovněž vzkvétá. To vše staví hokejbal před optimistickou budoucnost.

Zřejmě by se také nenašlo město, kde by byl tento již vzdálený příbuzný ledního hokeje tak populární, jako právě na Kladně, které je domovem extralize, první lize, dorostům, žákům, přípravkám a v také má kompletní dvě městské ligy! Součet všech hráčů by ukázal jedinou skutečnost ‐ Kladno je hokejbalovou veličinou. Tým Alpiqu se snaží svou prací této skutečnosti dostát.

HBC Alpiq Kladno "A"

titul
první titul novodobé historie klubu 2008

Současný A‐tým Kladna funguje již několik let pod stejným vedením, hlavním trenérem Drahomírem Kadlecem (reprezentační obránce Československa a České republiky, mistr světa z Vídně 1995) a asistentem Milanem Maršnerem (reprezentační trenér výběru do 18ti let). Za tuto dobu posbíralo mužstvo Alpiquu pro Kladno všechna získatelná ocenění.

 • Vítěz Světového poháru 2014
 • Mistr extraligy hokejbalu 2014
 • Mistr extraligy hokejbalu 2011
 • Mistr extraligy hokejbalu 2010
 • Mistr extraligy hokejbalu 2009
 • Vítěz Evropského poháru 2008
 • Vícemistr extraligy 2008
 • Vítěz Českého poháru 2008
 • Finalista Českého poháru 2007

O kvalitě mužstva Kladna mimo výše uvedených trofejí svědčí i pravidelná účast hráčů v reprezentačních výběrech

Nic z toho se nezrodilo přes noc, právě naopak. Jedná se o tvrdou a poctivou snahu hráčů, trenérů a funkcionářů, kteří však mají stále status amatérů a vše dělají pro dobrý pocit, zábavu, ne pro peníze.

Snažíme se dokázat, že i bez horentních sum za sezonu se dá odvádět kvalitní koncepční práce, která odvádí děti z ulic na hřiště, nahrazuje nepříznivé faktory doby chutí do hry a buduje z mladých talentů dospělé reprezentanty, vzor, který by další přilákal k vydřeným vítězstvím.

Dlouhodobá koncepce HBC Alpiq Kladno

Alpiq nabízí uplatnění ve všech věkových kategoriích, postupně ‐ minipřípravka, přípravka, mladší žáci, starší žáci, mladší dorost, starší dorost a muži (A‐tým, B‐tým).

Hlavní cíle dlouhodobé koncepce

 1. nábor a výchova nových hráčů pro rozvoj mládežnických kategorií
 2. příprava hráčů ve všech mládežnických kategorií pro potřeby A mužstva, popřípadě B mužstva (cílem je stavět a budovat A‐tým na vlastních odchovancích)
 3. kvalitní sportovní a morální výchova hráčů, která je zajišťována trenéry se zkušenostmi z dlouhodobé práce s mládeží, bývalými nebo současnými hráči A‐týmu a trenéry se zkušenostmi s prácí u mládežnických reprezentačních výběrů
 4. účast všech mládežnických celků v nejvyšších soutěžích své kategorie a tím maximalizovat herní rozvoj hráčů

Kvalita a rozsah přípravy hráčů jsou pochopitelně limitovány podmínkami a prostředky, jež jsou pro tuto činnost k dispozici. Důležitým faktorem je kupříkladu zázemí jednotlivých celků (šatny). V současné době nemá žádný z mládežnických týmů podporu ve formě stálé šatny, ačkoliv trénuje třikrát týdně a o víkendech odehraje jeden nebo dva zápasy. Druhým důležitým bodem k vyřešení je v současné době snaha o poskytnutí dostatečného počtu tréninkových jednotek každému z týmů. Nutnost vytěžovat Městskou hokejbalovou arénu z finančních důvodů i jinými týmy je však proti tomu.